понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż często służą również za ozdobę. Najczęściej takie sztacheta z plastiku z Opola Lubelskiego sadzi się w słonecznych położeniach, w których migiem rosną oraz silnie się zagęszczają. Wiele uroku maja tez takie żywe ploty, jakie wiodą przez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, jednakże potrzebują również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety z Winylu mogą być niezmiernie cienkie, lecz trzeba je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie plot tworzy się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий