среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ��lepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na plotki PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także plotki z plastyku na ogrodzenie i furtę ze sztachet konstruuje się z głazów wielorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kafli o nieregularnych układach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by kształt każdego następnego integrował się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie PVC z Gorlic z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий